Pani od dziś już tu nie pracuje
Przy wypowiadaniu umów o pracę skuteczna jest każda forma, w jakiej czynność ta zostanie dokonana, a więc również ustny komunikat. Nie oznacza to jednak, że będzie prawidłowa
Wręczenie pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę może zostać przez pracodawcę zaplanowane. Niekiedy zdarza się też, że pomysł ten pojawia się nagle i w taki też sposób jest realizowany. Często pada wtedy krótkie zdanie „pan już tutaj nie pracuje” lub „od jutra może pani nie przychodzić do pracy”, i nic poza tym. Jak ocenić takie zachowanie?
W dowolnej formie
Zgodnie z art. 30 § 3 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Przepis ten należy oceniać zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 300 k.p.), który dokładnie wskazuje formy czynności prawnych i skutki ich niezachowania.
Na podstawie art. 73 § 1 k.c. jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje taki rygor. A to oznacza, że ustne wypowiedzenie umowy o pracę będzie ważne.
Kodeks pracy nie zastrzega bowiem rygoru nieważności przy niezachowaniu formy pisemnej. Więcej, oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy może być w zasadzie dokonane w dowolnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta