Przybywa lat pracy, przybywa wakacji
Podwładnemu trzeba dać urlop uzupełniający, gdy w trakcie roku osiągnie wyższy staż związany z latami pracy
Tzw. urlop uzupełniający, o którym mówi art. 158 k.p., to różnica między urlopem wykorzystanym przez pracownika, który mu przysługiwał, gdy miał staż krótszy niż dziesięć lat, a tym, który mu się należy przy zatrudnieniu trwającym co najmniej dziesięć lat (art. 154 § 1 k.p.).
Z 20 na 26 dni
Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy najpierw mieli 20 dni wypoczynku, a ze zwiększonym stażem zyskują sześć dni. I to bez żadnych uszczupleń, nawet gdyby uprawnienie to nabyli ostatniego dnia grudnia. Najbardziej klasyczna sytuacja to taka, gdy po wybraniu 20 dni wakacji pracownik w trakcie roku kalendarzowego może wykazać się dłuższym zatrudnieniem (zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu pracy co najmniej dziesięcioletnim) i wtedy szef powinien mu dać dodatkowe sześć dni. Prawo do zwiększonego wypoczynku powstaje w terminie, kiedy zajdą okoliczności powodujące jego podwyższenie, a nie z początkiem roku kalendarzowego, kiedy to wystąpi.
Przykład 1
Firma zatrudnia panią Alinę na czas nieokreślony. Na przełomie marca i kwietnia miała 20-dniowy urlop, a 1 czerwca nabyła prawo do 26 dni wypoczynku z racji dziesięcioletniego stażu pracy. Dopiero od tego czasu u tego pracodawcy skorzysta z sześciu dni
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta