Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwój gmin a deficyt Polski

19 lipca 2011 | Ranking samorządów 2011 | Paweł Tomczak
Zadłużenie w regionach
źródło: Rzeczpospolita
Zadłużenie w regionach

Samorządy potrzebują rzetelnej analizy stanu swoich finansów

Udział gmin, powiatów i województw w deficycie państwa stanowi około 6 proc. PKB kraju. W ostatnich latach zauważalny jest znaczący wzrost i dynamika deficytu JST, ale jest on konsekwencją realizacji projektów inwestycyjnych współfinansowanych z funduszy unijnych. Jednak z uwagi na znaczące przekroczenie poziomu deficytu Polski w stosunku do zalecanego przez Unię Europejską z początkiem 2011 r. minister finansów w ramach działań podejmowanych w celu zdławienia deficytu finansów publicznych zasygnalizował konieczność włączenia w ten proces również jednostek samorządu terytorialnego. Przedstawiona została propozycja stopniowego ograniczania deficytu i zadłużenia w samorządach od 2012 roku według następujących zasad:

1. Dopuszczalny deficyt samorządu w stosunku do dochodów w latach: 2012 – 4 proc., 2013 – 3 proc., 2014 – 2 proc. i w kolejnych latach – 1 proc.

2. Dopuszczalny poziom zadłużenia nie może przekraczać 160 proc. zadłużenia jednostki z roku 2009 lub 140 proc. zadłużenia z roku 2010.

Te propozycje zaniepokoiły przedstawicieli Związku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP), ponieważ mogą powodować ograniczenie poziomu inwestycji rozwojowych z dużym udziałem środków unijnych w gminach wiejskich, a wręcz uniemożliwiać wielu gminom wykorzystanie szansy modernizacji infrastruktury na obszarach wiejskich związanych z obecną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8982

Spis treści
Zamów abonament