Zakręt, który dla regionów okazał się ostrym wirażem
Legislatorzy narzucają na regiony coraz to nowe zadania, a nie idą za tym pieniądze. A bez szybko rozwijających się samorządów niemożliwe będzie utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce
Trzynasta edycja rankingu „Rzeczpospolitej" przypada w 21. roku samorządów gminnych. Obejmuje lata 2007 – 2010, jest więc niejako podsumowaniem piątej kadencji organów gmin, choć jest ogłoszona pół roku po wyborach.
Jak zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem, choć – jak zwykle – nie wszyscy zaproszeni nadesłali dane w II etapie oceny (w tym tacy, którzy mogliby się znaleźć w czołówce).
Tegoroczna edycja potwierdza kilka wcześniejszych obserwacji. Jedna z nich dotyczy wpływu czynników nadzwyczajnych na wyniki. Koronnym przykładem pod tym względem jest zwycięzca w kategorii gmin wiejskich. Stepnica zawdzięcza swoje miejsce wygraniu procesu z Urzędem Morskim, w wyniku którego otrzymała zaległy podatek od nieruchomości za tor wodny na Zalewie Szczecińskim. Podobny efekt dotyczy też gminy Nowe Warpno.
Innym czynnikiem, który wpływa na wynik, mogą być pozyskane środki zewnętrzne na inwestycje.
Oczywiście te czynniki mają decydujący wpływ przede wszystkim w małych gminach, gdzie ich oddziaływanie jest relatywnie duże. Nie można ich lekceważyć, bo rzeczywiście wpływają na sytuację w gminie, choć – oceniając wyniki – trzeba to uwzględniać.
Premia za dynamikę
Ranking – jak każdy – nie uwzględnia wszystkich kryteriów, jakie można wziąć pod uwagę przy ocenie sytuacji danej jednostki. Nie ma – rzecz prosta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta