Finansowanie samorządów w okresie spowolnienia
Od połowy 2007 roku kredyt dla samorządów był najwolniej rosnącym segmentem rynku bankowego
W IV kwartale 2007 roku jego roczna dynamika spadła poniżej 10 proc., a od marca 2008 roku do kryzysu pozostawała w przedziale 1 – 5 proc. W rezultacie udział środków pozyskiwanych przez samorządy w formie kredytu, pożyczek, obligacji i papierów wartościowych w całości przychodów samorządów systematycznie się obniżał, ostatecznie spadając do poziomu 52 proc. w 2007 roku oraz 45 proc. w 2008 roku. Były to najniższe poziomy w całej dekadzie, dla której wskaźnik ten średnio wynosił 61 proc.
W tym czasie dynamicznie rozwijała się akcja kredytowa dla firm i osób prywatnych. Kredyty korporacyjne w latach 2007 – 2008 rosły w tempie rocznym 20 – 30 proc., detaliczne zaś (zdominowane przez kredyty mieszkaniowe) w tempie 35 – 50 proc. rocznie. Sytuacja zmieniła się wraz z nastaniem światowego kryzysu. Banki ograniczyły skalę akcji kredytowej oraz podniosły marże dla poszczególnych grup klientów. W początkowej fazie spowolnienie akcji kredytowej dotknęło wszystkich grup.
Od II kwartału 2009 roku banki zdecydowały się lokować nadwyżki wyłącznie w najbezpieczniejszych aktywach. W efekcie środki lokowane w papierach dłużnych NBP, tradycyjnie nieprzekraczające 20 mld zł, zaczęły przyrastać, osiągając w listopadzie 2010 roku poziom 88 mld zł. Skorelowany z tą strategią był wzrost zainteresowania finansowaniem samorządów, uznawanych za bardzo bezpieczny sektor pomimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta