Co zrobić, gdy spółka ma nadpłatę, a wspólnik dług wobec fiskusa
Organy podatkowe konsekwentnie odmawiają spółkom cywilnym zaliczenia nadwyżki VAT na poczet zobowiązań podatkowych ich wspólników np. z tytułu PIT
Spółka cywilna, jako jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, od lat cieszy się dużą popularnością.
Wybór prowadzenia biznesu w tej formie wiąże się jednak nierzadko z istotnymi problemami, spowodowanymi dość skomplikowanymi związkami prawa cywilnego z prawem podatkowym.
Sztandarowym przykładem jest kwestia zaliczenia przysługującego spółce cywilnej zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na poczet zobowiązań (w tym podatkowych) jej wspólników.
Raz podatnik, a raz nie
Przypomnijmy, że to spółka cywilna jest podatnikiem VAT. Traktuje się ją jednak jako zespół przedsiębiorców indywidualnych, z których każdy jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, rozliczającym się z osiąganych przez siebie całkowitych dochodów (w tym również osiągniętych w ramach spółki).
Zatem wspólnicy, jeśli równolegle nie prowadzą indywidualnej działalności gospodarczej, podatnikami VAT co do zasady nie są. Jako przedsiębiorcy są natomiast podatnikami podatku dochodowego i rozliczają się z niego indywidualnie.
Może się zdarzyć, że z jednej strony wspólnicy spółki cywilnej mają zobowiązania podatkowe będące efektem prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, a z drugiej – bezsporne wierzytelności z tytułu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta