Trzy wielkie kryzysy, które wstrząsnęły światem
Każdy z nich zaczął się na innym rynku, ale miał ostatecznie wpływ na globalną gospodarkę
Zaczęło się w 1997 roku od drastycznego pogorszenia sytuacji gospodarczej krajów nazywanych azjatyckimi tygrysami: Tajlandii, Indonezji, Malezji, Filipin i Korei Południowej.
Waluty tych państw miały sztywny kurs wobec dolara, a ich eksport, tradycyjnie napędzający gospodarkę, stawał się coraz mniej konkurencyjny. Do tego doszła spekulacyjna bańka na rynku nieruchomości. Jednocześnie spadał kurs jena wobec dolara i japoński eksport z powodzeniem konkurował z południowoazjatyckim. W Stanach Zjednoczonych i Japonii pojawiły się pierwsze oznaki spowolnienia.
Źródło w Tajlandii
Do wybuchu kryzysu przyczynił się George Soros i jego Quantum Fund, który ostro zaatakował bahta. Ponoć wszystko zaczęło się od rozmowy tajskiego dyplomaty z Sorosem w Nowym Jorku w sierpniu 1997 roku. Soros przekonywał, że baht z kursem 25 za dolara był przewartościowany i dewaluacja jest nie do uniknięcia. Rząd w Bangkoku miał inne zdanie.
Silny baht dodatkowo zachęcał banki i firmy do pożyczania pieniędzy za granicą bez żadnych zabezpieczeń. Ostatecznie Soros zaatakował bahta i wydał na tę akcję 700 mln dol. Soros był najsłynniejszym spekulantem na tajskim rynku, ale najostrzej grał tam Julian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta