Przed sądem dawna kara porządkowa nie pomoże
Szefowi nie wolno nagany udzielonej podwładnemu przywołać jako dowodu niskiej jakości jego pracy od momentu, kiedy powinien usunąć ją z akt osobowych
Nie wszystkie naruszenia obowiązków pracowniczych muszą kończyć się rozwiązaniem angażu. Przy lżejszych uchybieniach szefowie często korzystają z kar porządkowych.
Na podstawie art. 108 k.p. za nieprzestrzeganie przez podwładnego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy wolno stosować upomnienie albo naganę.
Karę pieniężną można wymierzyć, gdy pracownik nie przestrzega przepisów bhp lub przeciwpożarowych, opuszcza pracę bez usprawiedliwienia, stawia się do firmy nietrzeźwy lub spożywa alkohol w czasie pracy.
Zatarcie skazania
Zgodnie z art. 113 k.p. karę uważa się za niebyłą a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Ten ostatni zwrot należy rozumieć jako okres, w którym zatrudniony nie otrzymał innej kary porządkowej. Zatem nienaganna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta