Wykonawca może utajnić tylko to, co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa
Firmy startujące w przetargu muszą mieć dostęp do ofert składanych przez konkurencję. Tylko w wyjątkowych sytuacjach wolno zastrzec poufność pewnych informacji
Przedsiębiorca startujący w przetargu często staje przed dylematem. Z jednej strony zależy mu na zdobyciu zamówienia, z drugiej – nie chce dzielić się z konkurencją informacjami o własnym know-how. Nawet sama organizacja pracy może dawać mu nad innymi firmami przewagę, którą straciłby po ujawnieniu tych danych.
Ubieganie się o zamówienie publiczne nie musi oznaczać zdradzania wszystkich tajemnic. Warto jednak pamiętać, że naczelną zasadą jest jawność (art. 8 ust. 1 prawa zamówień publicznych; dalej pzp). Przestaje ona obowiązywać, tylko gdy pozwalają na to przepisy.
Co wolno zastrzec
W ofercie można utajnić informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa (art. 8 ust. 2 pzp). Jej definicji należy szukać w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Zgodnie z art. 11 ust. 4 za tajemnicę przedsiębiorstwa uważa się informację, która:
- ma charakter techniczny, technologiczny, organizacyjny lub ma wartość gospodarczą,
- nie została ujawniona do wiadomości publicznej,
- podjęto co do niej niezbędne działania w celu zachowania poufności.
Uwaga! Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.
Interpretacji definicji tajemnicy przedsiębiorstwa dokonał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2000 (I CKN 304/00).
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta