Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami pracownik z przymusu

10 sierpnia 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Rola

Wypowiedzenie umowy o pracę to częsty sposób zakończenia współpracy. Jednak przy niektórych angażach na czas określony pożegnanie podwładnego nie będzie proste

Możliwość wypowiedzenia terminowej umowy o pracę zależy od okresu, na jaki została przyjęta. Z art. 33 k.p. wynika, że wymówienie zawartej na krócej niż sześć miesięcy jest niedopuszczalne. Przy angażu podpisanym na dłużej niż sześć miesięcy strony mogą dopuścić wcześniejsze rozstanie za dwutygodniowym wymówieniem.

Pod uwagę należy jednak wziąć uchwałę Sądu Najwyższego z 7 września 1994 (I PZP 35/94). Uznał on, że umowę zawartą na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy, w której strony przewidziały jej wcześniejsze rozwiązanie za dwutygodniowym wymówieniem, wolno też w ten sposób rozwiązać przed upływem sześciu miesięcy.

Co prawda z art. 33 k.p. wynika, że klauzula umożliwiająca wymówienie powinna być wpisana w umowie przy jej zawarciu, ale SN w uchwale z 14 czerwca 1994 (I PZP 26/94) zezwolił na wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem także w okresie jej trwania, a nie tylko w momencie zawarcia.

Wypowiedzenie zmieniające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9001

Spis treści
Zamów abonament