Zewnętrzny inwestor w firmie rodzinnej – modele optymalizacji podatkowej
Przed wprowadzeniem do spółki inwestora zewnętrznego warto rozważyć możliwość reorganizacji struktury kapitałowej przy wykorzystaniu spółki holdingowej mającej siedzibę w kraju o korzystnej jurysdykcji podatkowej.
Andrzej Paczuski, doradca podatkowy nr 08118 Partner w Paczuski & Taudul
Wprowadzenie do firmy rodzinnej inwestora zewnętrznego jest istotną decyzją, mającą niebagatelny wpływ nie tylko na pozycję dotychczasowych wspólników, ale również na funkcjonowanie samego przedsiębiorstwa. Dlatego też przygotowania do tego procesu warto rozpocząć jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania inwestora. W tym celu należy uwzględnić dwa ważne aspekty.
Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę, że wejście inwestora do spółki poprzedzone jest wyceną samej spółki dokonaną w oparciu o badanie typu due diligence. Oznacza to, iż wartość naszej spółki uzależniona będzie w znacznym stopniu od tego, co audytor „znajdzie" podczas badania. Nie trzeba być wybitnym ekonomistą, aby wiedzieć, iż badanie takie nakierowane jest na zidentyfikowanie wszelkiego ryzyka, które skutkuje obniżeniem wartości naszej spółki, czyli zmniejszeniem korzyści dla dotychczasowego właściciela. Dobre przygotowanie do przeglądu może temu zapobiec. Dlatego też, przed pojawieniem się audytora, warto samodzielnie dokonać weryfikacji ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń z urzędem skarbowym pod kątem ewentualnego ryzyka podatkowego i podjąć próby jego zminimalizowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta