Ubezpieczający, który świadczy usługi administracyjne, nie nalicza VAT
Czy usługi ubezpieczającego w zakresie umów ubezpieczenia grupowego korzystają ze zwolnienia z VAT? Po tegorocznych zmianach w ustawie o podatku od towarów i usług odpowiedź na to pytanie nie jest już oczywista.
Zmiany dotyczące usług finansowych wprowadziły sporo zamieszania, a zdezorientowani podatnicy złożyli stos zapytań do organów podatkowych.
Ustawa o VAT wymusza na stronach transakcji zachowanie ostrożności. Dotychczas usługi pośrednictwa finansowego, w tym w zakresie umów ubezpieczenia grupowego, co do zasady były zwolnione z VAT. Obecnie, w świetle zmienionych regulacji, nie jest to już tak jednoznaczne.
Co mówią przepisy...
Biorąc pod uwagę przepisy dotyczące VAT oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), możemy wyodrębnić następujące rodzaje umów i czynności ubezpieczeniowych.
I. Umowy zwolnione z VAT
- umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek
- umowy pośrednictwa ubezpieczeniowego
- usługi pomocnicze do umów ubezpieczenia
II. Umowy opodatkowane VAT
- usługi pomocnicze do usług pośrednictwa ubezpieczeniowego
- czynności techniczne
Umowa ubezpieczenia grupowego najczęściej może zostać zaklasyfikowana jako umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek. Takim pojęciem posługuje się ustawa o VAT, która w art. 43 ust. 1 pkt 37 wprost zwalnia
z VAT usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Zwolnione z opodatkowania VAT jest również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta