Nie dasz zaliczki, licz się z odmową
Niewykonanie polecenia pracodawcy może się skończyć rozwiązaniem umowy o pracę. Ale nie wtedy, gdy pracownik nie był w stanie ponieść jego kosztów, a nie otrzymał zaliczki
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.
Z kolei pracodawca przyjmuje na siebie obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Na podstawie art. 100 § 1 kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Interes pracodawcy
Pracownik, który nie stosuje się do poleceń pracodawcy, musi liczyć się z rychłym rozstaniem. Wielokrotnie wskazywał na to Sąd Najwyższy.
W wyroku z 12 czerwca 1997 (I PKN 211/97) stwierdził, że bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).
Zdarza się, że wykonanie prośby szefa będzie się wiązało z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Jeśli pracownik otrzymuje zaliczkę na poczet wydatków, nie ma żadnego problemu. Gorzej, gdy takich środków nie dostanie. Czy w takiej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta