Wpływ modeli finansowania na sprawozdawczość finansową
Nawet najprostsze formy finansowania mogą mieć bezpośredni wpływ na sprawozdania jednostki
Jarosław Suder, partner w spółce Suder & Reiter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
Niezależnie od formy finansowania działalności mającej postać zasobów obcych, a więc niepochodzących od pierwotnych właścicieli danego podmiotu, nieodzownym skutkiem korzystania z tych zasobów jest zwiększenie grona interesariuszy, a więc podmiotów, które zainteresowane są wynikami działalności spółki.
Podstawowym źródłem informacji o działalności jednostki jest jej statutowe sprawozdanie finansowe. Jednakże w firmach rodzinnych z uwagi na fakt, że te same osoby łączą funkcję właścicielską i zarządczą, większą wagę przypisuje się raportowaniu zarządczemu pozwalającemu na bieżącą kontrolę działalności niż sprawozdawczości statutowej.
W konsekwencji podjęcie decyzji o skorzystaniu z zewnętrznego finansowania w większości przypadków rodzi konieczność zweryfikowania tego podejścia i spojrzenia na sprawozdania finansowe z perspektywy zewnętrznego odbiorcy, jakim stanie się niewątpliwie obcy finansujący. Należy bowiem mieć na uwadze, że ewentualne nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych zawsze będą wpływać na obniżenie wiarygodności podmiotu, a w pewnych okolicznościach mogą uniemożliwić pozyskanie finansowania.
Bank, leasing, factoring
Nawet najprostsze formy finansowania, za jakie można by uznać finansowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta