Doradztwo w standardzie
Mówi się, że po upadku Lehman Brothers nic już w świecie finansów nie jest takie, jak było. Wielkiego pomieszania dowodzić mają apele wielkich światowego biznesu, za oceanem i w Europie, dobrowolnie wzywających rządy swoich państw, aby sięgnęły podatkową ręką do ich kieszeni po środki na ratowanie zachwianych finansów publicznych.
Czy zatem zgoda na ponoszenie maksymalnych obciążeń podatkowych stanie się w polehmanowym świecie 11. przykazaniem? Mało to chyba prawdopodobne.
Niezależnie od profilu i zamożności polskiego klienta bankowości prywatnej osiągane przez niego dochody opodatkowane są przeważnie 19 proc. PIT. Stawka ta wzrastać może do 32 proc. w przypadku kadry menedżerskiej osiągającej dochody z tytułu zarządzania.
Co to oznacza dla zarządzającego majątkiem? Na pierwszy rzut oka oczywiście to, że z każdego zarobionego przez klienta 1000, który mógłby trafić na rachunek inwestycyjny w banku, do dyspozycji zostaje 890. W przypadku klientów z dużymi portfelami niepłynnych aktywów może to jednak oznaczać brak środków do zarządzania przez bank. Wizja obciążeń podatkowych związanych z upłynnianiem aktywów nierzadko albo zniechęca klienta do takich działań, albo przynajmniej istotnie opóźnia podjęcie decyzji o zmianie formy inwestycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta