Dulles zbroił Niemców
W 1924 roku w świecie brytyjskiej polityki zawrzało: 2 tys. przemysłowców podpisały petycję do rządu, aby nie zezwolił zgodnie z planem Dawesa na udzielenie pożyczki na rozwój niemieckiego przemysłu.
Niczego nie wskórali. W Wielkiej Brytanii na wykupienie pożyczki było 13 razy więcej chętnych, w USA 10 razy. Bankierzy tłumaczyli, że Niemcy mają tańsze od Brytanii surowce, robotnika i większy rynek zbytu. Fabrykanci na próżno argumentowali, że te pieniądze obrócą się przeciw własnemu krajowi. Plan Dawesa polegał na pożyczeniu Niemcom pieniędzy na spłatę reperacji dla Francji i Wielkiej Brytanii. Z tych środków oba kraje spłaciłyby swoje długi wobec USA. Ta finansowa karuzela przez jakiś czas dobrze działała, przynosząc jej twórcom kolosalne zyski. Niemcy spłaciły Francji i Brytanii 36 mld marek, a pożyczyły od USA 33 mld pozyskane z planów Younga i Dawesa. W ten sposób płatności reparacji przeszły z Niemców na amerykańskich i brytyjskich nabywców obligacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta