Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwota podatku w złotych a zapłata w euro

08 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Aneta Winiarska

Różnice kursowe od tej części środków własnych w walucie obcej, która odpowiada wartości VAT płaconego na rzecz kontrahenta, mają wpływ na wysokość przychodów i kosztów spółki

Tak orzekł WSA we Wrocławiu 14 października 2011 (I SA/Wr 1229-1230/11).

Spółka dokonuje zakupów od polskich i zagranicznych kontrahentów. Na części wystawianych przez nich faktur wskazana jest m.in. kwota naliczonego VAT w walucie polskiej, przy czym zapłata za faktury następuje w euro. W momencie zapłaty powstają różnice kursowe, bo kwota poniesionego kosztu z dnia otrzymania faktury jest różna od kwoty faktycznie zapłaconej.

Spółka zadała organowi pytanie: czy różnice kursowe od tej części środków własnych w walucie obcej, która odpowiada wartości VAT płaconego na rzecz kontrahenta, mają wpływ na wysokość jej przychodów i kosztów podatkowych?

Zdaniem spółki nie, bo kwota VAT jest zawsze wyrażana w złotych i jako wartość stała nie podlega zmianom kursów walut.

Organ nie zgodził się ze spółką i wywiódł, że różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstają niezależnie od różnic kursowych transakcyjnych. Jeśli spółka posiada na rachunku środki pieniężne w walucie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9076

Wydanie: 9076

Spis treści
Zamów abonament