O powołaniu biegłego decyduje organ podatkowy
To fiskus postanawia, czy w sprawie potrzebna jest opinia eksperta. Koszty może jednak ponieść podatnik
Z art. 197 ordynacji podatkowej wynika, że gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, organ podatkowy może powołać na biegłego osobę dysponującą takimi wiadomościami, w celu wydania opinii. Skoro przepis mówi, że „organ podatkowy może”, oznacza to, że nie ma takiego obowiązku.
Jednak zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie art. 197 należy rozumieć tak, że „jeżeli wiedza fachowa dla rozstrzygnięcia jest niezbędna, to zasada prawdy obiektywnej i dążenia do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy wymaga, aby organ nie tyle mógł, co powinien powołać stosownego biegłego” (wyrok z 12 listopada 2008, I SA/Kr 873/08).
W praktyce przyjmuje się, że fiskus nie powinien rezygnować z powołania biegłego nawet wtedy, gdy jego pracownik dysponuje specjalistyczną wiedzą. Trzeba jednak kategorycznie zaznaczyć, że w roli biegłego nie może występować pracownik organu podatkowego i to nawet jeśli ma wiadomości specjalne w określonym zakresie. Przypomniał o tym WSA w Olsztynie w wyroku z 3 października 2007 (I SA/Ol 404/07). Zdaniem sądu „biegłym może być tylko osoba niezainteresowana rozstrzygnięciem sprawy”.
Każdy, kto ma kwalifikacje
Na biegłego może być powołana każda osoba, która ma potrzebne do wyjaśnienia danego zagadnienia wiadomości. Przy czym, na co zwrócił uwagę Naczelny Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta