Warunkowe formy rozliczeń zabezpieczają transakcje międzynarodowe
Bezpieczeństwo i płynność obrotów w handlu zagranicznym gwarantują sprawdzone instrumenty bankowe. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową lub gwarancję bankową
Niezabezpieczone należności handlowe mogą stanowić istotną barierę w rozwoju przedsiębiorstw. Ryzyko transakcyjne grozi m.in. utratą płynności, obniżeniem obrotów, pogorszeniem wskaźników rentowności, a w skrajnych przypadkach upadłością. Uderza ono przede wszystkim w firmy, których należności handlowe mają znaczący udział w ich majątku.
Wymianie międzynarodowej towarzyszy wiele rodzajów ryzyka, wynikającego zarówno z warunków kontraktu, jak i całkowicie niezależnego od stron transakcji (eksportera i importera). Kontrahenci narażeni są m.in. na ryzyko kursowe, prawne, ekonomiczne, polityczne.
W handlu międzynarodowym uczestniczą banki, wspierając przedsiębiorców w zakresie pośrednictwa, finansowania i zabezpieczenia transakcji handlowych. Pomagają w optymalnym dopasowaniu rozwiązań z zakresu finansowania handlu do indywidualnych potrzeb firmy.
Im wcześniej, tym lepiej
Ryzyko w handlu znacząco wzrasta w czasie spowolnienia gospodarczego, co jest widoczne m.in. w wydłużających się terminach płatności, rosnącej skali opóźnień, w wolniejszym spływie należności bądź wręcz ich braku.
- Stąd tak ważne w obecnej sytuacji rynkowej jest odpowiednie zabezpieczenie przeprowadzanych transakcji i korzystanie z instrumentów oferowanych przez banki – mówi Marta Bonder-Majewska, ekspert w departamencie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta