Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrzeszenia i związki niezależnych firm też mogą naruszać wolną konkurencję

08 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Nie tylko samodzielna firma, postępując nieuczciwie, naraża się na zarzut działania na szkodę konkurencji. To samo grozi branżowym lub wyspecjalizowanym stowarzyszeniom

Mówiąc o naruszaniu wolnej i uczciwej konkurencji lub działaniu na szkodę konsumentów, mamy zwykle na myśli konkretną firmę lub firmy.

Najczęściej jest to sprecyzowany podmiot, który z innym zawarł niedozwolone porozumienie, wykorzystując swoją pozycję dominującą, narzuca innym niekorzystne rozwiązania bądź stosuje w zawieranych przez siebie umowach zakazane postanowienia.

Jednak szeroko rozumiane przepisy o uczciwej konkurencji i ochronie konsumentów nakazują stosowne zachowanie także izbom przemysłowym, gospodarczym, stowarzyszeniom lub związkom, czyli wszystkim tym podmiotom, które tworzone są przez przedsiębiorców lub na ich rzecz.

Istota porozumień

Oczywiście istnienie tego typu porozumień jest legalne i jak najbardziej potrzebne w gospodarce. Jest to bowiem pole, na którym przedsiębiorcy mogą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, wspólnie opracowywać pewne standardy postępowania. To wreszcie miejsce dające możliwość wypracowania wspólnego stanowiska w wielu istotnych dla danej branży lub dziedziny działalności rozwiązań.

Także tych, które mogą być przenoszone na grunt prac rządowych i parlamentarnych i przekładać się na skuteczniejsze rozwiązania prawne. Nie jest przecież tajemnicą, że głos zrzeszenia skupiającego kilkuset przedsiębiorców jest lepiej słyszalny niż głos pojedynczej firmy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9076

Wydanie: 9076

Spis treści
Zamów abonament