ZUS może zabrać cały majątek wspólnika spółki cywilnej
Działanie w spółce cywilnej przesądza o solidarnej odpowiedzialności wspólnika w razie zaległości w opłacaniu składek
Wspólnicy spółki cywilnej ponoszą surową odpowiedzialność za nieopłacone przez spółkę składki na ubezpieczenia społeczne. Taki zakres odpowiedzialności wynika z art. 115 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
Wskazuje on, że wspólnik spółki cywilnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Przepis ten stosuje się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.
Natomiast za zobowiązania podatkowe powstałe, na podstawie odrębnych przepisów, po rozwiązaniu spółki odpowiedzialność ponoszą osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.
Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na mocy art. 31 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Oznacza to, że wspólnicy spółki cywilnej (a także innych spółek osobowych) mogą odpowiadać solidarnie całym swoim majątkiem za składki na ubezpieczenia społeczne niezapłacone przez spółkę i innych wspólników w związku z działalnością ich spółki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta