Finansowe odszkodowanie za pozbawienie etatu szef wylicza jak ekwiwalent za urlop
Kalkulując kwotę należnej odprawy, pracodawcy muszą stosować reguły dotyczące obliczania rekompensaty pieniężnej za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Nakazuje im to art. 8 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych
Schemat wyliczeń tego świadczenia znajdziemy w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
Aby prawidłowo ustalić kwotę ekwiwalentu urlopowego (a tym samym odprawy), musimy w pierwszej kolejności wyznaczyć średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika. Bierzemy przy tym pod uwagę zarówno składniki o charakterze stałym, jak i zmiennym, zgodnie z zasadami opisanymi w tabeli na str. 7.
Poza kalkulacją
Niektóre elementy pracowniczej płacy nie wpływają jednak na wysokość pieniężnej odprawy dla odchodzących z firmy. W jej podstawie (podobnie jak w podstawie urlopowej) nie uwzględnia się m.in.
• jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
• wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
• kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
• dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta