Spełnione świadczenia należy zwrócić lub dogadać się z kontrahentem
Prawidłowo złożone oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy skutkuje unicestwieniem istniejącego do tej pory stosunku prawnego i przyjęciem fikcyjnego założenia, że umowa tworząca taki stosunek prawny nigdy nie została zawarta
Prawo do odstąpienia od umowy jest często wykorzystywane przez przedsiębiorców w obrocie gospodarczym. Warto zatem znać i mieć na uwadze konsekwencje prawne odstąpienia od umowy, zanim rzeczywiście podejmie się decyzję o skorzystaniu z tego prawa.
Co innego niż wypowiedzenie
Uprawnienie do odstąpienia od umowy jest szczególnym sposobem jej rozwiązania. Prawidłowo złożone oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy skutkuje unicestwieniem istniejącego do tej pory stosunku prawnego i przyjęciem fikcyjnego założenia, że umowa tworząca taki stosunek prawny nigdy nie została zawarta (tzw. skutek z mocą wsteczną – ex tunc).
Uprawnienie to należy odróżnić od uprawnienia do wypowiedzenia umowy, poprzez które rozwiązuje się daną umowę jednak wyłącznie ze skutkiem na przyszłość. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy nie ma bowiem wpływu na czynności dokonane zgodnie z postanowieniami umowy przed złożeniem takiego oświadczenia.
Przez samo złożenie drugiej stronie oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy łącząca strony umowa ulega rozwiązaniu z mocą wsteczną, natomiast spełnione do tej pory świadczenia należy zwrócić lub stosownie się rozliczyć.
Raz złożone drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy nie może zostać odwołane, co więcej po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy żadna ze stron nie może żądać jej wykonania, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta