Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złoty medal od serca

08 listopada 2011 | Sport | Janusz Pindera
Tadeusz Walasek  (1936 – 2011). Odszedł kolejny z legendarnych bokserów wychowanych przez Feliksa Stamma
źródło: Forum
Tadeusz Walasek (1936 – 2011). Odszedł kolejny z legendarnych bokserów wychowanych przez Feliksa Stamma

Tadeusz Walasek został w pamięci jako skrzywdzony na igrzyskach dżentelmen ringu

Twórcy polskiej szkoły boksu Feliks Stamm i Paweł Szydło takich pięściarzy lubili szczególnie – walczących klasycznie, elegancko. Stamm pytany, który z jego pięściarzy zbliżony jest do ideału, odpowiedział, że najbardziej wszechstronni to Zygmunt Chychła, Zenon Stefaniuk i Walasek. – Są też mistrzowie ataku, tacy jak Antkiewicz, Kulej, Kasprzyk – dodał od razu – oraz niezawodni w każdych warunkach: Antoni Kolczyński czy Zbigniew Pietrzykowski.

– Szydło, asystent Stamma, był w Walasku wprost zakochany. Tylko Tadek mógł mówić do niego: – Panie Pawełku. Inni obowiązkowo: – Panie trenerze – wspomina podwójny złoty medalista olimpijski Jerzy Kulej.

– Przyjemnie było na niego patrzeć, tak elegancko się prezentował w ringu. I nigdy nie dążył do nokautu za wszelką cenę. Jak miał zdecydowaną przewagę, to nie chciał już niczego więcej. Ludzie to widzieli i za to go kochali. Był prawdziwym dżentelmenem. Kiedy walczył z Rosjaninem Fieofanowem w Rzymie, mógł go upokorzyć, wykończyć, ale nie chciał. Cały Tadek – mówi „Rz" Marian Kasprzyk, brązowy medalista olimpijski z Rzymu i złoty medalista z Tokio (1964).

Szok w Rzymie

Kiedy Walasek zaczynał w Rzymie finałową walkę z sierżantem armii amerykańskiej Edwardem Crookiem, Kazimierz Paździor cieszył się już ze złotego medalu, a do starcia z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9076

Wydanie: 9076

Spis treści
Zamów abonament