Europa trzech prędkości
Unia może się rozpaść na wiele prędkości. Udział w strefie euro nie musi już gwarantować przynależności do elity
Nicolas Sarkozy chce większej odrębności strefy euro. Angela Merkel proponuje zmiany unijnego traktatu tworzące ramy ściślejszej współpracy grupy krajów powiązanych wspólną walutą. Europa dwóch, a nawet trzech prędkości może być polityczną spuścizną obecnego kryzysu gospodarczego.
– Szybsza integracja Europy w mniejszym niż dotychczas gronie jest przesądzona. Pytanie dla Polski brzmi: jak się w tym gronie znaleźć i jak będzie ta integracja przebiegać. Trzeba zabiegać o to, aby ewentualny model integracji był otwarty dla każdego, kto wypełni standardy. A nie zależał od subiektywnych decyzji państw już obecnych w tym gronie – uważa Piotr Kaczyński, ekspert brukselskiego Centre for European Policy Studies.
Jego zdaniem dla Polski niebezpieczny jest typ tradycyjnego, "zimnowojennego" myślenia prezentowany przez Francję. Ta uważa, że rozszerzenie było błędem, że Europa to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta