Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamożni zapłacą za kryzys

19 listopada 2011 | Kraj | Aleksandra Fandrejewska Dział krajowy
Zapowiedź podwyżki  dla służb mundurowych ma osłodzić plan wydłużenia wieku emerytalnego policjantów, żołnierzy  czy strażaków (na zdjęciu protest  w Gdańsku  w 2009 r. przeciwko reformie emerytur)
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Rzeczpospolita
Zapowiedź podwyżki dla służb mundurowych ma osłodzić plan wydłużenia wieku emerytalnego policjantów, żołnierzy czy strażaków (na zdjęciu protest w Gdańsku w 2009 r. przeciwko reformie emerytur)
Proponowane przez premiera ograniczenia obejmą osoby, które mają dochód powyżej  85 tys. zł rocznie, czyli nieco ponad 7 tys. zł miesięcznie. Takie lub wyższe pensje ma m.in. część specjalistów IT (w tym bardzo poszukiwani konsultanci SAP, doświadczeni programiści), menedżerów projektów, inżynierów w budownictwie, bankowców, specjalistów od ubezpieczeń.  Tyle zarabia się także w niektórych spółkach energetycznych czy KGHM. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w tej grupie są również dyrektorzy i członkowie zarządów w średnich i dużych firmach.
źródło: Rzeczpospolita
Proponowane przez premiera ograniczenia obejmą osoby, które mają dochód powyżej 85 tys. zł rocznie, czyli nieco ponad 7 tys. zł miesięcznie. Takie lub wyższe pensje ma m.in. część specjalistów IT (w tym bardzo poszukiwani konsultanci SAP, doświadczeni programiści), menedżerów projektów, inżynierów w budownictwie, bankowców, specjalistów od ubezpieczeń. Tyle zarabia się także w niektórych spółkach energetycznych czy KGHM. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w tej grupie są również dyrektorzy i członkowie zarządów w średnich i dużych firmach.

Najmocniej cięcia mają dotknąć tych, których miesięczny dochód przekracza 7 tys. zł

Jedyną ulgą, jaką rząd zamierza całkowicie zlikwidować, jest ulga internetowa. Skorzystało z niej w 2010 r. prawie 4 mln podatników. Będzie ją można odliczyć po raz ostatni w przyszłym roku. Dla osób, które są w pierwszym progu podatkowym i mogły ją odliczyć w pełni (760 zł), to strata 136 zł rocznie.

Wielodzietni górą

Ubędzie ulg dla części osób, które mają ponad 85 tys. zł rocznego dochodu. Premier nie wyjaśnił, czy bierze pod uwagę tych, którzy płacą podatek w II przedziale podatkowym, czy wszystkich, którzy zarabiają ponad 7 tys. zł  miesięcznie bez względu na odliczenia podatkowe. W zeszłym roku niespełna 500 tys. osób rozliczyło się, płacąc wyższą stawkę podatku dochodowego PIT. To niespełna 2 proc. podatników.

Na zmianach w uldze prorodzinnej skorzystają rodziny mające więcej niż dwoje dzieci. Będą mogły odliczyć o 50 proc. więcej na trzecie i każde kolejne dziecko. Nic nie zmieni się w rodzinach z dwójką dzieci, ulga nie będzie zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9085

Wydanie: 9085

Spis treści
Zamów abonament