Pasek z rozliczeniem płacy to fanaberia szefa
Prawo podwładnego do informacji, jak zostało obliczone jego wynagrodzenie, nie oznacza obowiązku wydawania mu wykazu na piśmie
Przepisy prawa pracy nie nakazują wydawania zatrudnionym indywidualnych wyciągów z listy płac (tzw. miesięcznych pasków płacowych). Pracownik powinien mieć możliwość zapoznania się z dokumentacją, na podstawie której zakład pracy wyliczył należne mu wynagrodzenie za dany okres, i może się tego domagać.
Uprawnienie to, wynikające z art. 85 § 5 k.p., jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy system wynagradzania w firmie jest skomplikowany. Zatrudniony może mieć wtedy kłopoty z rozszyfrowaniem, w jaki sposób została ustalona wysokość określonych składników pensji.
Obowiązek udostępniania dokumentów natury płacowej spoczywa na pracodawcy i to niezależnie od stanu zatrudnienia czy formy wypłaty wynagrodzenia. Nie zwalnia z niego również nawet bardzo precyzyjne opisanie poszczególnych elementów pensji w aktach wewnątrzzakładowych.
Żądanie pracownika w kwestii umożliwienia mu zapoznania się z określonymi dokumentami może zostać zgłoszone zarówno w formie pisemnej, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta