Jak potwierdzić unijną dostawę
Przedsiębiorcy sprzedający towary do innych krajów Unii Europejskiej wciąż mają problemy ze stosowaniem zerowej stawki. A wszystko z powodu wymogu odpowiedniego udokumentowania transakcji
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się – zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT – ich wywóz z terytorium Polski w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (dostawy towarów) na terytorium innego państwa członkowskiego, z zachowaniem warunków wynikających z art. 13 ust. 2.
Zasadą jest, że wszelkie transakcje spełniające warunki uznania ich za WDT opodatkowane są stawką 0 proc. (zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT). Jest to założenie systemu VAT przyjętego przez kraje Unii Europejskiej, w którym dostawa towarów powinna być opodatkowana w kraju ich faktycznego wykorzystania.
W dużym uproszczeniu WDT z jednego kraju UE odpowiada co do zasady wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów (WNT) w kraju zakończenia transportu, co powoduje opodatkowanie dostawy dopiero w kraju ostatecznej konsumpcji.
Dwa warunki
Zgodnie z ustawą o VAT podatnik ma prawo do zastosowania zerowej stawki dla WDT, jeżeli
1) w transakcji kontrahenci używają właściwych numerów VAT-UE (art. 42 ust. 1 pkt 1) oraz
2) polski podatnik przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy ma w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy w innym państwie członkowskim (art. 42 ust. 1 pkt 2)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta