Nie ma jednej metody na rekompensowanie nadgodzin
Praca nadliczbowa w systemie równoważnym jest dopuszczalna, ale ograniczona ze względu na wydłużoną dniówkę i 11-godzinny dobowy odpoczynek. Przy 12-godzinnym dniu pracy nadgodzina może być co do zasady tylko jedna
• Zatrudnieni pracują w systemie równoważnym w miesięcznym okresie rozliczeniowym. W niektórych dniach po 12 godzin. Sobota jest dla nich szóstym, wolnym dniem tygodnia. W listopadzie jeden z pracowników przepracował:
• w wolną sobotę dwukrotnie odpowiednio cztery i dziesięć godzin,
• w niedzielę osiem godzin,
• w dniu, na który zaplanowano 12-godzinną dniówkę, 14 godzin.
Jego pobory to pensja zasadnicza 4006 zł oraz prowizja, której średnia wartość w skali roku wynosi 6000 zł.
Za dziesięciogodzinną pracę w wolną sobotę oddaliśmy dzień wolny, a za czterogodzinną odpowiednio cztery godziny czasu wolnego. Za niedzielę planujemy zapłacić normalne wynagrodzenie i jeden 100-proc. dodatek za wszystkie osiem godzin. Czy słusznie? A jak zrekompensować nadgodziny w normalnym dniu pracy, kiedy zamiast 12 godzin zatrudniony przepracował 14? Od kiedy w systemie równoważnym rozpoczyna się praca nadliczbowa? – pyta czytelnik.
Przedstawiony przez czytelnika sposób rekompensaty nadgodzin jest błędny. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, kilka słów na temat systemu równoważnego.
Ponad wydłużoną dniówkę
Pozwala on zaplanować pracę tak, by w niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta