Świadcząc usługi remontowe na karcie podatkowej, pamiętaj o limitach
Przedsiębiorca, który wybrał opłacanie podatku w stałej wysokości, może wykonywać roboty budowlane na rzecz ludności. Dozwolone są też prace na rzecz innych podmiotów, ale przychody z tego tytyłu nie mogą przekroczyć 60 724 zł
Atutem opodatkowania w formie karty podatkowej jest brak obowiązku prowadzenia jakichkolwiek ksiąg dla celów podatku dochodowego. Przedsiębiorcy nie muszą też składać zeznań podatkowych oraz wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.
Stawki karty podatkowej uzależnione są od rodzaju świadczonych usług, ilości zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców w miejscowości, w której świadczone są usługi. Dla robót np. murarskich stawki wahają się miesięcznie od kwoty 310 zł (przy braku zatrudnienia i świadczeniu usługi w miejscowości do 5000 osób) do 1676 zł (przy zatrudnianiu 5 pracowników i świadczeniu usług w miejscowości powyżej 50 000 osób).
Nie trzeba nic liczyć
Do obowiązków podatnika należy opłacanie podatku dochodowego w kwocie, jaka wynika z decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Podatnik zobowiązany jest także do wydawania rachunków i faktur stwierdzających wykonanie usług. Musi to jednak robić tylko na żądanie klienta. Po zakończonym roku podatkowym do 31 stycznia przedsiębiorca musi złożyć w urzędzie roczną deklarację na druku PIT-16A.
Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta