50-latek ma prawo do chorobowego z firmy za 33 dni zwolnienia
Krótszy, 14-dniowy, okres wypłaty wynagrodzenia za czas absencji z pieniędzy pracodawcy stosujemy od roku następnego po 50. urodzinach pracownika
- Kadrowa, w wyniku pomyłki, w 2011 r. wypłaciła pracownicy wynagrodzenie chorobowe za 14, a nie 33 dni. Ta pracownica we wrześniu 2011 r. skończyła 50 lat. W konsekwencji zamiast wynagrodzenia chorobowego za całe zwolnienie osoba ta dostała za część zasiłek. Jak prawidłowo wyprostować tę sytuację, skoro choroba trwała od 4 do30 listopada (27 dni), a wcześniej, w 2011 r. pracownica chorowała tylko trzy dni? Jej pensja to 3000 zł brutto – pyta czytelnik.
Mamy dwa limity okresu, przez jaki to pracodawca opłaca czas choroby pracowników ze swoich funduszy. Pierwszy – podstawowy – wynosi łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, a drugi – 14-dniowy – dotyczy pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia.
Pracodawca musi więc uważnie zliczać poszczególne dni zwolnień lekarskich w ciągu roku (choćby były przerwy między nimi), aby prawidłowo ustalić rodzaj świadczenia dla zatrudnionego. Począwszy bowiem od odpowiednio 34. czy 15. dnia niezdolności do pracy, przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego.
Różnica między tymi świadczeniami jest taka, że wynagrodzenie chorobowe finansuje zakład pracy, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta