Albo testament, albo kodeks
Jeżeli spadkodawca nie zamierza rozporządzić swoim majątkiem inaczej, niż wynikałoby to z ustawy, to nie ma sensu pisanie testamentu, bo może tylko wywołać spory
Dziedziczeniem majątku po zmarłym rządzi kilka jasnych reguł. Sytuacja się komplikuje, gdy choćby jedno z dzieci spadkodawcy zmarło wcześniej, zostawiając swoje dzieci, albo jeden spadkobierca wypomina innemu, że ten dostał za życia spadkodawcy więcej niż on.
Kto ile dziedziczy z ustawy
Zacznijmy od tego, którzy krewni, w jakiej kolejności i w jakim ułamku dziedziczą. Mówimy teraz o tzw. dziedziczeniu ustawowym, gdy o spadkobraniu nie decyduje testament, bo go nie ma bądź okazał się nieważny, albo też objął tylko część spadku. W takiej sytuacji zastosowanie mają zasady wskazane w kodeksie cywilnym (art. 931 – 940).
> Małżonek i dzieci. W pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą w częściach równych, ale część wdowy czy wdowca nie może być mniejsza niż jedna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta