Jak uniknąć pułapek, odwołując się od pisma szefa do sądu pracy
Na decyzję o procesowaniu się z byłym pracodawcą po zakończeniu współpracy podwładny ma niewiele czasu. Przy dyscyplinarce pozew musi złożyć w ciągu 14 dni od wręczenia tego oświadczenia pracodawcy
Kodeks pracy przewiduje różne sytuacje, w wyniku których dochodzi do rozwiązania umowy o pracę. Może to nastąpić wskutek porozumienia stron, a więc gdy pracodawca i pracownik wspólnie ustalą, że z określonym dniem nie chcą już ze sobą współpracować.
Ponadto rozwiązanie angażu nastąpi także przez oświadczenie jednej ze stron (pracownika lub pracodawcy):
• z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem),
• bez zachowania wypowiedzenia (tzw. dyscyplinarka, rozwiązanie umowy w związku z przedłużającą się chorobą – art. 53 § 1 pkt 1 i 2 k.p., ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika).
Umowa o pracę rozwiązuje się także z upływem czasu, na jaki została zawarta (na czas określony), a także z chwilą ukończenia pracy, na wykonanie której została zawarta.
Od rozwiązania umowy o pracę należy odróżnić jej wygaśnięcie. Następuje to wyłącznie wtedy, gdy przepis wyraźnie tak to nazywa i w ściśle określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta