Weksel zabezpieczy wierzytelność
Przedsiębiorca, negocjując warunki umowy na znaczną kwotę, powinien uzależnić jej podpisanie od gwarancji
Najpowszechniejszymi formami zabezpieczeń są tzw. zabezpieczenia osobiste, jak np. poręczenie czy weksel, których ustanowienie nie jest obciążone takimi wymogami formalnymi, jak tzw. zabezpieczenia rzeczowe, do których należą między innymi hipoteka lub zastaw. Nie zawsze jednak wierzyciel może zabezpieczyć się w formie hipoteki, zastawu rejestrowego czy kaucji gwarancyjnej.
Co prawda są to jedne z najlepszych form zabezpieczenia, ale mogą być kosztowne lub skomplikowane w zakresie procedury ich ustanowienia. Czasem po prostu dłużnik nie ma żadnego wartościowego majątku trwałego, aby móc ustanowić na nim zabezpieczenie rzeczowe.
W takich sytuacjach warto pamiętać o możliwości uzyskania od dłużnika weksla, który umożliwia wierzycielowi szybkie, tanie i skuteczne odzyskanie długu.
Weksel jest swego rodzaju papierem wartościowym, który cechuje bardzo wysoki poziom sformalizowania. Wystawienie weksla powoduje powstanie stosunku wekslowego, którego dłużnik nie może ani odwołać ani wypowiedzieć.
Dwa rodzaje
W obrocie można spotkać dwa podstawowe rodzaje weksli:
• weksel trasowany – w którym dłużnik (wystawca weksla) zobowiązuje się względem wierzyciela (remitenta), że wskazana przez niego osoba (trasat) zapłaci wierzycielowi określoną kwotę w stosownym terminie. Ten rodzaj weksli – z uwagi na skomplikowany układ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta