Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie bronić się przed dyscyplinarką

21 stycznia 2012 | Prawo | Mateusz Rzemek

Zwolnienie dyscyplinarne może być stosowane wyjątkowo. Jest też bardzo sformalizowane i pracodawcy popełniają błędy, które można podważyć

Zgodnie z art. 52 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia (czyli w trybie dyscyplinarnym) tylko w trzech wypadkach.

Pierwszy, najczęściej występujący, to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Drugi to popełnienie przez zatrudnionego przestępstwa, które uniemożliwia dalszą pracę na jego stanowisku (nawet przed wyrokiem skazującym – jeśli przestępstwo jest oczywiste). Ostatni polega na zawinionej przez pracownika utracie uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Ważne terminy

Pracodawca może wręczyć dyscyplinarkę nie później niż w ciągu miesiąca od momentu, gdy dowiedział się o przewinach zatrudnionego. Co ważne, termin ten płynie w czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9137

Wydanie: 9137

Spis treści
Zamów abonament