Rasowy problem
Rasowy problem
Wielu możnych tego świata żywi mylne mniemanie co do nauki, traktują ją (pardon) jak sprzedajną dziewkę, na którą wystarczy kiwnąć, aby ją móc wykorzystać w dowolny sposób. Archeologia miała usprawiedliwić niemiecki "drang nach Osten", ekonomia -- wyższość ustroju socjalistycznego nad kapitalistycznym, astronomii wyznaczono rolę fundamentu ateizmu, darwinowski ewolucjonizm miał stanowić podstawy eugeniki. Jednak nauka nie lubi być traktowana instrumentalnie, tym, którzy chcą się nią posługiwać, z twierdzeń naukowych czynić hasła populistyczne, polityczne etc. -- pokazuje bez osłonek sokratejskie oblicze. Zaś próby opierania się na niewiedzy -- śmieszą. Klasycznym tego przykładem jest próba wprzęgnięcia nauki do ideologii rasistowskiej, stanowiącej wciąż, niestety, trąd toczący współczesny świat.
Od Adama i Ewy
Słowo "rasizm" pochodzi z włoskiego "razzismo", "razza" -- rasa. Rasizm jest teorią głoszącą, iż niektóre rasy są wyższe, pełnowartościowe, przeznaczone przez przyrodę i historię do panowania nad innymi rasami, niższymi, niepełnowartościowymi, przeznaczonymi przez przyrodę i historię do roli niewolników. Rasizm jest stary jak świat. Żeby nie szukać daleko, Biblia, księga "narodu wybranego" (sic! ) przytacza między innymi takie oto ideologiczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta