Własny pracownik na zleceniu
Sądowa wykładnia
Własny pracownik na zleceniu
Angażowanie własnych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i stosunków pokrewnych dodatkowo do pracy na podstawie umów zlecenia jest praktyką dość częstą.
Tak postępował również Stanisław H. Od wynagrodzeń pracowników uzyskiwanych z pracy na etacie odprowadzał jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy, wynoszących wówczas (chodziło o 1992 r. ) miesięcznie 162 tys. zł. Od wypłat z tytułu umów zlecenia zaliczkę na podatek obliczał oddzielnie (wynosi ona zawsze 20 proc. i jest pomniejszona o koszty uzyskania przychodu) , uwzględniając koszty uzyskania według reguły określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem m. in. od przychodów z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia wynoszą one 20 proc. należności.
Taki sposób obliczania zaliczek zakwestionował w czasie kontroli przeprowadzonej w firmie Stanisława H. inspektor kontroli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta