Jak się zmieniły zasady ustalania propocji
Do korekty VAT za 2011 r. zobowiązanych jest więcej firm niż w latach poprzednich. Wszystko przez zmianę przepisów
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana. Wynik obliczeń zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Nowością obowiązującą od korekty za 2011 r. jest zasada, zgodnie z którą, gdy proporcja:
• przekroczyła 98 proc., podatnik ma prawo uznać, że proporcja wynosi 100 proc. (co oznacza, że cała kwota podatku naliczonego może być odliczana), pod warunkiem że kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania faktycznej proporcji byłaby mniejsza niż 500 zł,
• nie przekroczyła 2 proc. – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi zero (może uznać, że odliczenie mu nie przysługuje w ogóle).
W poprzednich latach przepisy nie przewidywały ograniczenia kwotowego (było tylko procentowe).
Przyjęcie wskazanych zasad jest prawem podatnika, zatem może on również zastosować proporcję zgodną ze stanem faktycznym, a więc 99 proc. lub 1 proc.
Korektę naliczonego VAT ustaloną zgodnie z wyliczonym współczynnikiem wykazuje się w deklaracji VAT-7 za styczeń albo w deklaracji VAT-7K (VAT-7D) za I kwartał. Wartość korekty należy wpisać w pozycji 53...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta