Przegrany opłaca koszty procesu
Gdy sąd uzna, że ZUS niesłusznie podniósł pracodawcy składkę wypadkową, obciąża go obowiązkiem zwrotu nakładów poniesionych na usługi pełnomocnika. Ich wysokość zależy od wartości przedmiotu sporu
Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.; dalej: ustawa wypadkowa) ZUS uprawniony jest do wydania decyzji o podwyższeniu o 100 proc. stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Składka ta może zostać podwyższona na wniosek inspektora pracy, jeżeli u płatnika składek w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Prawo do odwołania
Pracodawca, który nie zgadza się z decyzją ZUS o podwyższeniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, może odwołać się od niej w terminie miesiąca do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, za pośrednictwem organu rentowego.
Podstawę tego odwołania stanowi art. 4779 § 1 k.p.c. w zw. z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Z chwilą przekazania odwołania do sądu między pracodawcą a ZUS powstaje stan zawisłości sprawy w toku. Jako zainteresowany często bierze w tej sprawie udział
Państwowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta