Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczególny tryb nabywania akcji

02 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Anna Tarasiuk-Flodrowska Wojciech Łuczka

Przepisy o postępowaniu notyfikacyjnym w zakresie zmian własnościowych w zakładach ubezpieczeń nie pozwalają na elastyczność. Ustalają twarde reguły

Od wejścia w życie nowych przepisów regulujących postępowanie notyfikacyjne przed Komisją Nadzoru Finansowego w przedmiocie zawiadomienia o zamiarze nabycia akcji zakładu ubezpieczeń minęło już niemal półtora roku. Jest więc to dogodny moment do formułowania uwag oraz ocen funkcjonowania nowych regulacji.

Co się zmieniło

Nabywanie akcji zakładów ubezpieczeń (podobnie jak banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz domów maklerskich), w przypadku przekroczenia przez nabywcę określonych progów procentowych (tj. akcji dających powyżej 10 proc., 20 proc. 33,33  proc. lub 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu) podlega szczególnym ograniczeniom, w związku z istnieniem uprzedniego obowiązku tzw. postępowania notyfikacyjnego przed KNF.

Ocena nabywcy akcji

Głównym celem postępowania notyfikacyjnego jest dokonanie przez KNF oceny podmiotu nabywającego akcje zakładu ubezpieczeń, tj. czy nabywający zapewni ostrożne i stabilne zarządzanie danym zakładem ubezpieczeń.

W razie negatywnej oceny rękojmi nabywającego, KNF może wyrazić sprzeciw wobec planowanego nabycia akcji przez zawiadamiającego. Nabycie akcji z przekroczeniem powyższych progów mimo sprzeciwu KNF lub bez dopełnienia wymogu procedury notyfikacyjnej powoduje automatyczne wyłączenie prawa głosu z nabytych akcji oraz może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9147

Wydanie: 9147

Spis treści
Zamów abonament