Przy kołysce możliwe dodatkowe zajęcie
Opiekując się potomkiem podczas urlopu wychowawczego, pracownikowi wolno podjąć inną działalność albo naukę. Nie ma też przeszkód, aby pracował w dotychczasowej firmie
Podwładny nie ma przy tym obowiązku uprzedzać zwierzchnika o zamiarze podjęcia tych zajęć. Musi jednak pamiętać, że aktywność zawodowa czy szkoleniowa nie może wpływać na dalsze sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Przykład
Pani Łucja, zatrudniona w X sp. z o.o., w trakcie urlopu wychowawczego otrzymała propozycję pracy na pół etatu w Y sp. z o.o. Przyjęła ją, tym bardziej że teściowa przez cztery godziny dziennie od poniedziałku do piątku zajmowała się dzieckiem.
Prezes X sp. z o.o., uprzedzony o planach pani Łucji, stwierdził jednak, że w czasie tej pauzy wykluczone jest podejmowanie wszelkich zajęć zarobkowych. Stanowisko przełożonego pani Łucji nie jest zasadne. Podjęcie przez nią pracy nie przyczyniło się bowiem do stałego zaprzestania wykonywania osobistej pieczy nad potomkiem.
Jeżeli jednak szef dowie się, że nowa praca lub nauka rozpoczęta na urlopie wychowawczym skutkują trwałym zaprzestaniem sprawowania przez zaangażowanego osobistej opieki nad dzieckiem, wzywa go, aby stawił się w pracy we wskazanym przez szefa terminie, ale nie krótszym niż 30 dni od daty uzyskania tej informacji i nie wcześniejszym niż z upływem trzech dni od wezwania.
Przykład
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta