Pakt podpisany ze związkowcami to podstawa żądań załogi
Przywileje pracownicze mogą wynikać z pakietów socjalnych będących porozumieniami zbiorowymi. Podobnie jak przepisy kodeksu pracy i innych ustaw są dla pracodawcy wiążące
To źródła prawa, co wynika z art. 9 § 1 k.p. Aby jednak zaliczyć taki pakt do tych źródeł, musi być on oparty na ustawie, czyli ma ona przewidywać możliwość jego zawarcia. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 września 1999 r. (I PKN 243/99).
Dopuszczalność zawarcia zbiorowego paktu może wynikać z różnych ustaw. Przede wszystkim jednak ma oparcie w art. 59 ust. 2 Konstytucji RP. Stanowi on, że związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień.
Tylko zapisy na korzyść
Postanowienia takich porozumień będą miały pierwszeństwo przed np. kodeksem pracy lub innymi ustawami, jeśli są korzystniejsze dla pracowników. Wnioskując z przeciwieństwa, wynika to z art. 9 § 2 k.p., który zabrania jedynie, aby takie porozumienia były mniej korzystne dla załóg niż przepisy kodeksu pracy i innych ustaw oraz aktów wykonawczych.
Do interpretacji tych paktów w zakresie nieuregulowanym ustawą upoważniającą do zawarcia porozumienia zbiorowego i w zakresie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta