Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wybrać odpowiednie gimnazjum dla dziecka

10 marca 2012 | Prawo | Jolanta Ojczyk

EDUKACJA | Szkoła może przyjąć uczniów spoza rejonu tylko wtedy, gdy zapewniła miejsca dzieciom swoich mieszkańców. Do klas dwujęzycznych zawsze trzeba zdać test

Trzyletnie gimnazjum jest obowiązkowe. Do klasy pierwszej przyjmowani są z urzędu absolwenci szkół podstawowych zamieszkali w obwodzie danego gimnazjum. Dyrektor na wniosek rodziców może też przyjąć uczniów spoza obwodu, jeśli gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami. Musi zatem przyjąć najpierw wszystkie dzieci z rejonu, a dopiero później pozostałe chętne. Tak wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków przyjmowania uczniów do szkół (DzU nr 26, poz. 232).

Nie oznacza to jednak obowiązku chodzenia do gimnazjum rejonowego. Można się uczyć w szkole w innym rejonie lub niepublicznej.

Z konkursu

Gdy liczba chętnych spoza obwodu jest większa niż liczba wolnych miejsc w gimnazjum, kandydaci przyjmowani są na podstawie kryteriów zawartych w statucie szkoły. Szczegółowe warunki można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek. Zwykle jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9179

Wydanie: 9179

Spis treści
Zamów abonament