Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Japonia ładnie się starzeje

10 marca 2012 | Świat | Jakub Kurasz
Marzec 2011 – miasto Ishonomaki po przejściu tsunami
źródło: AFP
Marzec 2011 – miasto Ishonomaki po przejściu tsunami
Styczeń 2012 –  w Ishonomaki nie widać już śladów kataklizmu
źródło: AFP
Styczeń 2012 – w Ishonomaki nie widać już śladów kataklizmu

Choć kraj utracił pozycję azjatyckiej potęgi numer jeden, nadal należy się z nim poważnie liczyć

– Dzień zagłady jest blisko. Stanie się tak, bo nasze firmy i banki przestaną mieć na tyle wolnej gotówki, aby móc kupować kolejne rządowe emisje obligacji. Wówczas rząd będzie musiał sprzedawać je inwestorom zagranicznym, a to może oznaczać zmianę układu sił w kraju – mówi Yukio Noguchi z Uniwersytetu Hitotsubashi w Tokio.

Tak ostre wypowiedzi na temat sytuacji gospodarczej pojawiają się w Kraju Kwitnącej Wiśni coraz częściej. Według niektórych finanse Japonii pogrążą się w 2020 roku. Czy rzeczywiście są w tak opłakanym stanie?

Japonia ma największy na świecie dług publiczny – ponad 225 proc. PKB. Jej przypadek jest jednak inny niż budżetowa tragedia Grecji (gdzie dług wynosi dziś ponad 160 proc. PKB). Istotnym czynnikiem gospodarczym jest koszt obsługi długu, który w przypadku Japonii jest nieistotny ze względu na deflację.

Ten były azjatycki tygrys w zasadzie zarabia na swoim długu, mając ujemne stopy procentowe. Wierzycielami państwa są też w większości lokalne korporacje i obywatele, którzy nie trzymają noża na gardle rządowi.

Wspólnota bogatych

Japonia w rankingu krajów o największych nominalnych PKB została w ubiegłym roku pokonana przez Chiny i spadła na trzecie miejsce na świecie. Ale wciąż jest to wspólnota ludzi bardzo bogatych. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ubiegłym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9179

Wydanie: 9179

Spis treści
Zamów abonament