Kodeks celny: nowe procedury, europejskie wzory
Kodeks celny: nowe procedury, europejskie wzory
Kodeks celny: nowe procedury, europejskie wzory
Żaneta Semprich
W trakcie prac nad uchwalonym wczoraj kodeksem celnym podkreślano przede wszystkim trzy korzyści, jakie powinny wyniknąć z wprowadzenia tych przepisów w życie. Najważniejsze wiążą się z wprowadzeniem do polskiego systemu celnego procedur pozwalających krajowym podmiotom gospodarczym na bardziej aktywny udział w międzynarodowej wymianie handlowej. Nie mniejsze znaczenie przypisywane jest przyjęciu przez Polskę prawnych standardów obowiązujących najbardziej rozwinięte kraje skupione w OECD, a to jest warunkiem naszego zbliżenia z Unią Europejską. Podkreślano także, że przyjęte w kodeksie rozwiązania prawne powinny przeciwdziałać przestępczości celnej, zmniejszając tym samym zakres tzw. szarej strefy.
Kodeks celny zaliczany jest do największych dokonań legislacyjnych ostatnich lat. Również ze względu na swą objętość. Składa się z jedenastu tytułów, większość z nich ma kilka działów, niektóre działy dzielą się na oddziały i rozdziały i mają swoje przepisy ogólne. Ma ponad 300 artykułów; druk sejmowy zawierający projekt liczył 103 strony. Art. 3, w którym zawarto słownik tej ustawy, definiuje 25 pojęć. Uporządkowanie terminologii jest ważne m. in dlatego, że obowiązywać ona będzie we wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta