Uczulenie na czerwone
Komunizm stanowił zawsze ogromne wyzwanie dla amerykańskiego systemu wartości
Uczulenie na czerwone
Tadeusz Wójciak z Buffalo
"Historycy długo będą jeszcze dyskutować, co spowodowało rozkład Związku Radzieckiego. Lecz bezpośrednią przyczyną zmian było to, że w 1989 roku Polska udowodniła Europie Wschodniej, a w rezultacie również ludziom w Rosji, iż można wystąpić przeciwko władzy komunistów bez ryzyka interwencji zbrojnej ze strony Michaiła Gorbaczowa".
Jest to jedno z najbardziej miłych polskiemu sercu stwierdzeń w książce Richarda Gid Powersa "Not Without Honor. The History of American Anticommunism". Praca ta, uważana za pierwsze tak pełne i obszerne omówienie dziejów amerykańskiego antykomunizmu, zawiera wiele innych uwag na temat wkładu Polski oraz polskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych w zwalczanie "ideologii zła". Z tego też powodu książka ta i w naszym kraju powinna spotkać się z zainteresowaniem.
Konfrontacja dwóch systemów
Ruch antykomunistyczny w USA ma równie długą historię jak komunizm. Jednak amerykański antykomunizm, opisany w książce Richarda Gida Powersa, ma niewiele wspólnego z interwencją zbrojną w Korei, w Zatoce Świń na Kubie, w Wietnamie czy w Nikaragui. Jego istotą było stawianie muru chroniącego przed wtargnięciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta