Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczulenie na czerwone

09 listopada 1996 | Plus Minus | TW

Komunizm stanowił zawsze ogromne wyzwanie dla amerykańskiego systemu wartości

Uczulenie na czerwone

Tadeusz Wójciak z Buffalo

"Historycy długo będą jeszcze dyskutować, co spowodowało rozkład Związku Radzieckiego. Lecz bezpośrednią przyczyną zmian było to, że w 1989 roku Polska udowodniła Europie Wschodniej, a w rezultacie również ludziom w Rosji, iż można wystąpić przeciwko władzy komunistów bez ryzyka interwencji zbrojnej ze strony Michaiła Gorbaczowa".

Jest to jedno z najbardziej miłych polskiemu sercu stwierdzeń w książce Richarda Gid Powersa "Not Without Honor. The History of American Anticommunism". Praca ta, uważana za pierwsze tak pełne i obszerne omówienie dziejów amerykańskiego antykomunizmu, zawiera wiele innych uwag na temat wkładu Polski oraz polskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych w zwalczanie "ideologii zła". Z tego też powodu książka ta i w naszym kraju powinna spotkać się z zainteresowaniem.

Konfrontacja dwóch systemów

Ruch antykomunistyczny w USA ma równie długą historię jak komunizm. Jednak amerykański antykomunizm, opisany w książce Richarda Gida Powersa, ma niewiele wspólnego z interwencją zbrojną w Korei, w Zatoce Świń na Kubie, w Wietnamie czy w Nikaragui. Jego istotą było stawianie muru chroniącego przed wtargnięciem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 908

Spis treści
Zamów abonament