Obciążenia majętnego dziecka
Sądowa wykładnia
Obciążenia majętnego dziecka
Tomasz S. za pomocą jednej transakcji chciał zapewnić dach nad głową rodzicom, a w przyszłości -- córce. Zakupił 29-metrową kawalerkę stanowiącą odrębną nieruchomość, działając jako przedstawiciel ustawowy w imieniu i na rzecz córki. Właścicielką lokum stała się trzyletnia Krystyna. Jednocześnie w akcie notarialnym ustanowił w jej imieniu służebność mieszkania na rzecz rodziców, a dziadków dziewczynki. Polegać ona miała na dożywotnim i bezpłatnym korzystaniu z całego mieszkania. Ówczesną wartość tej służebności wyceniono na 2 tys. zł (mieszkanie było kupione w 1985 r. ).
Do komplikacji z urzędem skarbowym doszło w związku z rozliczeniami Tomasza S. i jego żony z podatku od dochodów osobistych. We wspólnych zeznaniach rocznych odliczyli od dochodu przed opodatkowaniem w 1992 r. -- 29 mln, a w 1993 r. -- 60 mln 600 tys. starych zł, jakie wydali na utrzymanie mieszkania należącego do córki, ale użytkowanego przez rodziców. Dopuszczalność takiego odliczenia potwierdzili pracownicy urzędu skarbowego w momencie składania przez małżonkow S. zeznania za 1992 r. Uzgodniono, że do odliczenia uprawnia państwa S. w tej konkretnej sytuacji art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta