Najbardziej drażliwa debata
Samoobrona przed kłamstwem o holocauście jest rzeczą chwalebną. Tak samo poszukiwanie prawdy. Ale żadna z tych cnót nie powinna być wprowadzana w życie w ideologicznym podnieceniu.
Najbardziej drażliwa debata
Marek Jan Chodakiewicz
Na krytykę żydowskich organizacji, zajmujących się zwalczaniem antysemityzmu, zasłużyć jest bardzo łatwo. Wystarczy podważyć tezę o "wyjątkowości Zagłady", albo choćby być o to podejrzanym. Świadczy otym przypadek ostatniego przywódcy powstania wgetcie warszawskim Marka Edelmana. Jego nazwisko pojawiło się wksiążce o apologetach Hitlera, wydanej przed rokiem przez Anti-Defamation League w USA. Powód: Edelman jest socjalistą, awięc antysyjonistą. Co gorsza, wstęp do jego wspomnień o powstaniu napisał również antysyjonista, John Rose.
W imię ideologii
Gorliwość w walce z antysemityzmem nie zawsze zwraca się we właściwym kierunku. Trzeba pamiętać bowiem, że na świecie funkcjonuje kilka grup, które rzeczywiście zajmują się zaprzeczaniem Zagłady Żydów. Większość to samotni i samorodni publicyści; niektórzy są członkami grup skrajnych, nawet neonazistowskich. W USA działają Instytut dla Rewizji Historycznej (The Institute for Historical Review) , Komitet Otwartej Dyskusji o Zagładzie (The Committee for Open Debate on the Holocaust) , Komitet dla Ponownego Zbadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta