Miasto dwóch bander
Sewastopol: rosyjska tradycja, ukraińska teraźniejszość i okręty w cieniu wielkiej polityki na linii Kijów – Moskwa
Gdy niedawno szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski odwiedzał Sewastopol, zorganizowano mu wycieczkę po tamtejszym porcie. Motorówka „Konsul" podpływała kolejno pod największe jednostki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Przewodnik z dumą pokazywał krążownik rakietowy „Sława", duży okręt desantowy „Kercz" i inne jednostki. Marynarze widać przyzwyczajeni są do takich wizyt, bo nie przejmowali się grupą mężczyzn w garniturach, zachłannie przyglądających się okrętom.
A potem motorówka przepłynęła ku stojącym nieopodal okrętom ukraińskim, od rosyjskich odróżniających się tym, że obok numeru taktycznego mają na dziobie literę „U". Nawet banderę trudno rozróżnić, bo rosyjska to niebieski krzyż św. Andrzeja, ciemnoniebieskie „X", a ukraińska też ma ciemnoniebieski krzyż, tylko że stojący pionowo, a w lewym górnym rogu małą, niebiesko-żółtą flagę Ukrainy, której nie widać, jak bandera jest nieco zwinięta. – Ukraińskie jednostki oprócz fregaty „Hetman Sahajdaczny" nie wychodzą w morze – lekceważąco machnął ręką przewodnik. – Jak przyjeżdżał minister obrony Ukrainy, przyspawali ich jedyny okręt podwodny do nabrzeża, żeby nie zatonął – opowiadał. I rozejrzał się dokoła: okrętu podwodnego nie było widać. – Pewno już leży na dnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta