Kara umowna zabezpieczy kontrakt
Zawierając umowę z kontrahentem, warto pomyśleć o konsekwencjach jej niewykonania
Strony umowy, w ramach swobody umów, mogą ukształtować zakres i sposób naprawienia szkody powstałej wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania będącego przedmiotem umowy.
Często wykorzystywaną formą wprowadzenia takiego zabezpieczenia jest kara umowna uregulowana w art. 483 – 484 kodeksu cywilnego.
Dyscyplina i rekompensata
Kara umowna jest jednym z narzędzi pozwalających na zdyscyplinowanie partnera handlowego oraz na łatwiejsze uzyskanie swego rodzaju rekompensaty w razie niewykonania świadczenia lub wykonania niezgodnego z umową. Decydując się jednak na jej zastrzeżenie w umowie, należy pamiętać o kilku zasadach.
Kara umowna ustanawiana jest wyłącznie dla zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania niepieniężnego.
Nie ma możliwości zastrzeżenia kary umownej na wypadek niezrealizowania przez dłużnika świadczenia pieniężnego. Zakaz ten jest bezwzględnie obowiązujący, zatem nie ma możliwości, żeby strony postanowiły inaczej w umowie.
Pojęcie „zobowiązania niepieniężnego" należy jednak rozumieć szeroko, w pewnych przypadkach jest bowiem możliwe zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewywiązania się dłużnika z określonego obowiązku o charakterze niepieniężnym, nawet jeżeli jego główne zobowiązanie jest pieniężne. Możliwe jest zastrzeżenie kary umownej w przypadku odstąpienia od umowy przez stronę, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta